fallback

Коронавирусът от Ухан до масовата ваксинация

Много европейци ще посрещнат 2021 г. с вечерен час и ограничение на събиранията. Надежда носят ваксините срещу вируса

16:47 | 31.12.20 г. 9

Мина почти година от първия случай на неизвестна болест в китайския град Ухан, пише в анализ руската агенция ТАСС. На 11 януари 2020 година китайските власти регистрираха първия смъртен случай от новото заболяване и съобщиха, че в града циркулира нов коронавирус, който поразява хората, наречен по-късно SARS-CoV-2.

На този етап притесненията не бяха големи - първоначално учените успокояваха, че вирусът не се предава от човек на човек. Нямаше и препоръки за въвеждането на каквито и да било мерки срещу него.

Няколко месеца по-късно коронавирусът вече е разпространен по целия свят, като в 18 държави случаите надхвърлят 1 млн. По данни на Световната здравна организация (СЗО) в края на 2020 година над 80 млн. души са заболелите от новия вирус. Смъртните случаи надвишават 1,77 млн.

Съседните на Китай държави изобщо не чакаха препоръка от СЗО и затвориха границите си с държавата още след първите съобщения за наличие на данни за "ограничено предаване" на вируса от човек на човек.

Едва на 30 януари СЗО съобщи за наличието на инфекция, която може да има международно значение. На 11 март вече обяви за пандемия от коронавируса.

Произход на заболяването

Една от най-разпространените теории за произхода на заболяването, поставило под блокада целия свят, е свързана с пазара за морски продукти в град Ухан. Коментира се естественият произход на вируса, дошъл от прилепите. Съществуват обаче и версии за изкуствена разработка, изплъзнала се от лаборатория в града.

Разпространението

Макар че заболяването за първи път беше регистрирано в Китай, в края на 2020 година епицентър на пандемията е САЩ. Страната записа пик на заразените през декември, като в някои дни новите случаи надхвърляха 200 хил. Общо заразените са към 20 млн.

Европа беше обхваната от две вълни - пролетна и есенна и много държави обявиха на два пъти пълно затваряне в опит да спрат разпространението на заболяването.

САЩ отчете още един мрачен рекорд - на най-много починали от вируса. В страната са регистрирани 339 хил. смъртни случая, свързани с болестта. По този показател страната е загубила повече свои граждани, отколкото през Втората световна война, пише още ТАСС.

Вирусът се разпространява сериозно и в Индия (10 млн. случая), Бразилия (7,6 млн.), както и в Русия (3,1 млн.), Франция (2,6 млн.) и Великобритания (2,4 млн.).

Първата вълна на Стария континент през пролетта засегна тежко Италия и към края на 2020 година случаите там са 2,07 млн. Страната е на едно от първите места по брой починали от коронавируса - 73 хил. души. "Лидер" са САЩ с близо 339 хил., следвани от Бразилия (193 хил.) и Индия (148,4 хил.).

Изолация

Още в първите седмици след регистрирането на коронавируса Китай въведе мерки на пълна изолация. Град Ухан беше блокиран, със затворени предприятия и институции, с ограничена свобода на движение. Подобни мерки бяха наложени и в другите части на страната. Те първоначално бяха критикувани, но после широко приложени - от Япония до САЩ животът спря. Забранени бяха полети, отменени спортни събития, включително и летните Олимпийски игри.

Животът продължи онлайн - дори и за децата, които се обучаваха дистанционно.

Летните месеци донесоха известно облекчаване на мерките, възстановяване на пътувания и отпадане на карантини. Вирусът обаче отново се завърна още в началото на есента и за много граждани на европейски държави Коледа и Нова година се посреща в условията на пълна блокада.

Мерките не са така жестоки, както в началото, но в много европейски градове има вечерен час и ограничение на събиранията. Заведенията са затворени.

Надеждата е ваксината

Още в първите месеци на пандемията се заговори за връщане към нормалността, а като един от начините това да се случи беше посочено разработването на ваксина. В края на годината вече има одобрени няколко ваксини и много държави започнаха масова ваксинация на гражданите си.

В ЕС одобрение получи ваксината на Pfizer/BioNTech и на 27 декември започна обща процедура по ваксиниране. В България първи получи ваксина здравният министър и се очаква до края на януари 2021 година да приключи първата фаза от плана - ваксинирани да бъдат медиците на първа линия в борбата срещу коронавируса.

В Русия ваксинацията се извършва с местната разработка "Спутник V". Там масовата ваксинация започна в началото на декември.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:26 | 10.09.22 г.
fallback